Jeszcze nie 21 marca, jeszcze nie Dzień Poezji, a my już recytujemy! Nie, nie tabliczkę mnożenia! I nie jak z płatka! Bowiem próbujemy interpretować, ogarniać głosem przerzutnie, rozkminiać akcenty logiczne i...takie tam! Za nami już konkurs na najpiękniejszą recytację wiersza Patrona Roku 2024- Kazimierza Wierzyńskiego. Swoją interpretacją jego utworu oczarowała Jury licealistka Oliwia Przyborowska z kl.2S! Gratulujemy! Piękną recytacją tekstu Michała Kajki zachwyciła również Laura Wałuszko z kl.5B biorąca udział w szkolnym etapie konkursu ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie"! Takie brzmienia, przemilczenia UWIELBIAMY, co nagrodami rzeczowymi także potwierdzimy!
Liga TOP SALS
13.03.2024We wtorek uczniowie naszej szkoły rozegrali pierwszy mecz PLAY OFF w lidze TOP SALS którego stawką był awans do pierwszej czwórki . Po zaciętym meczu nasz zespół wygrał 2:1.
Skład naszego zespołu:
M Hodun. M Kohlman. D.Skrajnowski. A Śliż J Kamizelich, I Bratkowski, P Ułanowicz, O Milewski, S Grabarczyk,B Kohlman,
Trener Marcin Kohlman
Konkurs „Kropla wyobraźni tworzy morze eksperymentów” rozstrzygnięty!
12.03.2024Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu filmu przedstawiającego własnoręcznie wykonane doświadczenie związane z wodą. Oryginalność, pomysłowość oraz wykonanie przesłanych do nas projektów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jury nie miało łatwego zadania - do konkursu zgłosiło się 15 szkół, wpłynęły 33 filmy z eksperymentami, w których udział wzięło 90 osób.
Wybór najlepszych spośród tylu świetnych prac był prawdziwym wyzwaniem!
Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas 1-3:
Miejsce I - „Łęgowiaki doświadczaki” w składzie Maja Kowalczyk, Aniela Konarska i Szymon Pędzich. doświadczenie pn.: „Balon trzymający szklanki” Szkoła Podstawowa w Łęgu Przedmiejskim,
Miejsce II - Anna Jeglińska, doświadczenie pn.: „Wędrująca tęcza”. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie,
Miejsce III - Hubert Charko, doświadczenie pn.: „Deszczowa Chmura”. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Ełku.
Zwycięzcy w kategorii wiekowej klas 4-8:
Miejsce I - „Perełki” w składzie Ewa Soroczyńska, Filip Drabyk i Kacper Gryszko, doświadczenie „Zycie w kropli wody”. Szkoła Podstawowa w Perłach.
Miejsce II - Lidia Leszko, doświadczenie „Ciekawy eksperyment z wodą”. Zespół Szkół Sportowych w Ełku.
Miejsce III - Dominika Łada, Maja Gutowska, Izabela Sokołowska i Agata Borzynowska, doświadczenie „Wulkan” ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Bemowie Piskim.
Specjalne wyróżnienie za pomysł, wykonanie oraz niesamowite zaangażowanie dla klasy I C ze Szkoły Podstawowej nr. 14 im. Marii Konopnickiej w Olsztynie.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!!
Warsztaty z panią dietetyk
11.03.2024Okres dzieciństwa to czas, kiedy dzieci intensywnie rozwijają się fizycznie i umysłowo. Prawidłowe żywienie dostarcza wszystkich niezbędnych składników do tego, aby dzieci rosły zdrowo i miały dużo energii. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci dokonywały zdrowych wyborów żywieniowych. A przecież to co zdrowe może być też smaczne! O tym przekonali się uczniowie klas I–III podczas zajęć prowadzonych przez panią dietetyk. Podczas prowadzonych zajęć dzieci omawiały piramidę żywienia, a także samodzielnie przygotowały zdrowe, smaczne i pożywne koktajle owocowe.
Dziękujemy pani Karolinie za ciekawe zajęcia warsztatowe i pyszne drugie śniadanie.
12
MOJA KARTKA ŚWIĄTECZNA-WIELKANOC 2024 SZKOLNY KONKURS KREATYWNOŚCI PLASTYCZNEJ
11.03.2024Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie kartki świątecznej związanej z symboliką wielkanocną oraz dawnymi obrzędami i tradycjami towarzyszącymi Świętom Wielkiej Nocy w Polsce.
CELE KONKURSU:
• propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi
• pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą
• popularyzacja działań plastycznych i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznychZASADY UCZESTNICTWA:
• konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII SP i LO
• technika wykonania pracy: dowolna
• format pracy: nie większy od A4 (po złożeniu).
• do pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą dane: imię i nazwisko autora, klasa.
• każdy uczestnik wykonuje jedną pracę.
• prace uczestników oceniane będą przez komisję, która będzie uwzględniać:
- nawiązanie do tradycji Świąt Wielkanocnych
- pomysłowość i oryginalność
- estetykę wykonania-wrażenie artystyczne
• wykonane prac należy złożyć do 27 marca 2024r.
• komisja wybierze najciekawsze prace, które zostaną nagrodzone.ORGANIZATOR: Katarzyna Klimach - nauczyciel plastyki.
Mam nadzieję, że projektowanie kart wielkanocnych przez uczniów sprawi wiele radości, pobudzi wyobraźnię, zachęci do plastycznych działań oraz przyczyni się do rozwoju artystycznych uzdolnień.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ŻYCZĘ TWÓRCZYCH POMYSŁÓW
Liga młodzika Warmińsko-Mazurskiego Związku Piki Siatkowe
08.03.202424 lutego 2024 r. zakończyła się Liga młodzika Warmińsko-Mazurskiego Związku Piki Siatkowej, w której udział wzięli chłopcy z klasy 7a. Rozegranych zostało VII kolejek tych rozgrywek, które były podzielone na rozgrywki I, II i III ligi. Naszym celem w tych rozgrywkach było zdobycie doświadczenia na arenie wojewódzkiej, nauka gry z poznanymi ustawieniami i doskonalenie poznawanych elementów techniczno-taktycznych, zwłaszcza że nasi uczniowie i grali jako młodszy rocznik w tej kategorii. Zdobyte doświadczenie wykorzystamy w przyszłym sezonie rozgrywkowym. Dziękuję zawodnikom oraz rodzicom za poświęcony czas i zaangażowanie.
Trener Paweł Duba
Międzynarodowy Dzień Liczby PI
06.03.2024Z okazji zbliżającego się międzynarodowego dnia liczby PI, który przypada 14 marca oraz dnia matematyki organizowanego w naszej szkole, ogłaszamy konkursy:
DLA UCZNIÓW LICEUM:
-
na plakat o tematyce: „Niesamowita liczba PI” lub „Wielcy polscy matematycy”
Ocenie podlegają prace spełniające następujące kryteria:
• prace wykonane ręcznie,
• praca wykonana samodzielnie lub w parze,
• wymiar plakatu co najmniej A2,
• do plakatów należy dołączyć dane autora/ autorów: imię i nazwisko, klasa.
Prace należy dostarczyć do dnia 12.03.2024 r. do Twojego nauczyciela matematyki.
W ocenie prac konkursowych komisja uwzględni następujące kryteria:
• zgodność z tematem konkursu,
• technika plastyczna,
• oryginalność, samodzielność pracy,
• atrakcyjność przekazywanych treści.
Na uczestników konkursu czekają oceny bardzo dobre za pracę dodatkową z matematyki a na zwycięzców nagroda w postaci zwolnienia z pracy domowej przez cały tydzień.
DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLAS IV – VIII
-
na najciekawszy rebus z liczbą π (pi)
Ocenie podlegają prace spełniające następujące kryteria:
• prace wykonane ręcznie,
• praca wykonana samodzielnie lub w parze,
• wymiar pracy A4,
• do plakatów należy dołączyć dane autora/ autorów: imię i nazwisko, klasa.
W ocenie prac konkursowych komisja uwzględni następujące kryteria:
• zgodność z tematem konkursu,
• technika plastyczna,
• oryginalność, kreatywność, samodzielność pracy,
Na wszystkich uczestników konkursu czekają oceny bardzo dobre z matematyki za pracę dodatkową a na zwycięzców nagroda w postaci zwolnienia z pracy domowej przez cały tydzień.
Prace należy dostarczyć do dnia 12.03.2024 r. do Twojego nauczyciela matematyki.
14 marca zorganizowany będzie też kiermasz matematycznych wypieków. Uczniowie chętni do popisania się swoimi talentami cukierniczymi proszeni są do zgłaszania chęci upieczenia ciasta, babeczek, π – pie udekorowanych w matematyczne wzory swoim nauczycielom matematyki. Wszyscy cukiernicy otrzymają punkty dodatnie za działalność społeczną.
-
Kinder + Sport
03.03.2024W sobotę i niedzielę 2 i 3.03.2024 siatkarki i siatkarze z klas 4,5 i 6 rozegrali drugie w tym sezonie zawody Kinder + Sport. Turniej został rozegrany w Kętrzynie i w Barcianych. Nasi zawodnicy rozegrali dużo pojedynków w których doznali zarówno zwycięstw i porażek. Dzieci grały w różnych Ligach w zależności od swoich umiejętności. Gratulacje.
Trener: Grzegorz Orzeł, Paulina Rynkowska, Krzysztof Konowalski
Przedłużenie okresu obowiązywania stopni alarmowych
01.03.2024Stopnie alarmowe – do 31 maja 2024 r.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe: 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedłużenie okresu obowiązywania stopni alarmowych
Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych – stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni został obniżony do BRAVO-CRP (2. stopień zagrożenia).
BRAVO-CRP (2. stopień zagrożenia) – obowiązuje na terytoriom całego kraju – zarządzenie nr 17 z 29 lutego 2024 r.;
BRAVO (2. stopień zagrożenia) – obowiązuje na terytoriom całego kraju – zarządzenie nr 16 z 29 lutego 2024 r.;
BRAVO (2. stopień zagrożenia) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 18 z 29 lutego 2024 r..
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Spotkanie poświęcone profilaktyce nowotworowej
01.03.2024Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie z dr Łukaszem Durajskim poświęcone profilaktyce nowotworowej chłopców i dziewcząt. „Jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV” oraz jakim wpływ na nasze zdrowie mają e-papierosy, napoje energetyczne i fast foody – to tematy poruszane podczas wykładu. Dziękujemy za cenne rady!
Niezwykłe eksperymenty z wodą
01.03.202422 lutego 2024 roku podczas zajęć członkowie szkolnych kół zainteresowań „Zawirowania przyrodnicze” oraz „Jestem Eko” w ramach realizacji projektu „Aktywni – Błękitni” samodzielnie przygotowali i przeprowadzili doświadczenia, których celem było ukazanie różnorodnych właściwości wody. Woda jest wyjątkową substancją a młodzi naukowcy w swoich eksperymentach skupili się na przybliżeniu innym uczestnikom jej niezwykłych właściwości fizyczno-chemicznych. Woda jest ważnym elementem naszego życia. Dlatego, że ciało ludzkie składa się z niej w około 70%, nieustannie potrzebujemy dostaw tej substancji do prawidłowego funkcjonowania. Woda na naszej planecie występuje w trzech stanach skupienia. Są w niej rozpuszczone minerały i inne związki, co pozwala na określenie jej fizycznych i chemicznych parametrów. Właściwości chemiczne wody: w wodzie doskonale rozpuszcza się sól. To dlatego większość wody na Ziemi jest słona – zawiera wiele minerałów, przeważnie chlorek sodu. Woda zawiera zazwyczaj dużo chlorków siarczków, węglanów oraz tlenków węgla. Łatwość rozpuszczania substancji w wodzie często skutkuje jej zanieczyszczeniem, dlatego przed spożyciem lub użyciem do celów gospodarczych należy tę ciecz uzdatnić. Ważną właściwością wody jest fakt, że jest ona najtrwalszym związkiem tlenu z wodorem. Jej dysocjacja termiczna zachodzi dopiero w temperaturze kilku tysięcy stopni Celsjusza.
Właściwości fizyczne wody: woda w stanie ciekłym pod względem fizycznym nie ma kształtu, ponieważ przybiera formę naczynia, w którym się znajduje. Występując w trzech stanach skupienia, ma różną gęstość, można więc stwierdzić, że zmienia swoje właściwości wraz ze zmianą temperatury. Gdy woda zamarza, zwiększa swoją objętość, natomiast zmniejsza swoją gęstość. Najmniejszą objętość i największą gęstość woda przyjmuje w temperaturze 4°C. Woda wyróżnia się też wysoką pojemnością cieplną. W ciągu dnia magazynuje ciepło, by oddać je nocą do chłodniejszej atmosfery. Doświadczenia były przeprowadzane indywidualnie, w parach i kilku osobowych zespołach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Eksperymenty przeprowadzone były w sposób profesjonalny i na miarę indywidualnych możliwości każdego eksperymentatora. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Kolorowe wulkany” „Lampa lawa z oleju i wody” oraz badanie „Wyporności wody”.
Opiekunowie kół zainteresowań: Małgorzata Grońska, Aldona Wojewódzka, Beata Florczyk
Veni, vidi, vici
01.03.2024Rzekomo każdy ma swoje Waterloo...My jednak udziału w międzyszkolnym konkursie frazeologicznym pod haslem ,,Licz się ze słowami" podsumujemy powiedzeniem: ,,Veni, vidi, vici". Mrówcza praca nie okazała się syzyfową, a nasze działania nie spaliły na panewce! Z uporem maniaka rozwiązywaliśmy rebusy, krzyżówki, z przymrużeniem oka reklamowaliśmy wylosowane przedmioty i ... stanęliśmy na podium! Tandem-Eryk Rowiński i Ignacy Budziński-z kl.7a zajął I miejsce w międzyszkolnych zmaganiach frazeologicznych! Gratulujemy!
All You Need is Love
28.02.2024'All You Need Is Love' to temat przewodni tegorocznego konkursu walentynkowego w Zespole Szkół Sportowych. Do konkursu zostali zaproszeni wszyscy Uczniowie klas 4-8 SP i 1-4 LO.
Jury w składzie: pani Dyrektor Dorota Karpińska, pani Ewa Awramik oraz pani Elżbieta Kalinowska zagłosowało:
I miejsce: Oliwia Przyborowska (2S)
I miejsce: Ella Bronina (4S)
II miejsce: Paulina Kolendo (4S)
II miejsce: Maja Gudawajtys (6a)
III miejsce: Bartłomiej Szumski (5b)
III miejsce: Wiktoria Przyborowska (2S)
III miejsce: Michał Bilski (4a).
Wszyscy Uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Organizatorki konkursu:
Marlena Milewska & Małgorzata Klimach.
Archiwum Aktualności