Święto Dnia Wody
09.04.2024Aktywni Błękitni – uczniowie naszej szkoły podstawowej włączyli się w działania związane z obchodami tegorocznego Światowego Dnia Wody.
04.04. uczniowie wzięli udział w konkursach i quizach terenowych. Utrwalili wiadomości o znaczeniu wody oraz sposobach dbania o nią. Pobraliśmy próbki wody, a następnie, już w szkole, odkrywaliśmy "co tam w wodzie widać". Podczas zajęć rozmawialiśmy o znaczeniu wody, sposobach jej ochrony i oszczędzania. Zajęcia pokazały, że „wodne zagadnienia” są uczniom dobrze znane.
11Dnia 4.04.202 roku 18 uczniów klasy V b uczestniczyło w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej. Tematem zajęć było "Monitorowanie wód jeziora Ełckiego"
Zajęcia rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru nad jezioro oraz pobrania próbek wody do przeprowadzenia dalszych badań.
Uczniowie pracowali z wykorzystaniem walizek EKO.
Klasa została podzielona na pięć grupy, które określały:
- grupa I - twardość wody
- grupa II - zawartość azotanów
- grupa III - zawartość azotynów
- grupa IV - zawartość fosforanów
- grupa V - określała pH wody z jeziora
W wyniku badań uczniowie stwierdzili,że w wodzie znajdują się zarówno azotany jak i azotyny w ilościach niepowodujących zagrożenie dla zdrowia człowieka. Związki te przenikają do wody z gleby.
Uczniowie mieli również możliwość obserwowania materiału biologicznego- bezkręgowców żyjących w wodzie za pomocą mikroskopów stereoskopowych, określali również skład jakościowy i ilościowy organizmów zasiedlających wodę w jeziorze.
Beata Florczyk, Aneta Dobkowska
Półfinał Województwa w Mini Piłce Nożnej Chłopców
08.04.2024Reprezentanci klasy 6a i 5a jako gospodarz rozgrywek Półfinału Województwa w Mini Piłce Nożnej Chłopców Igrzyska Dzieci (ur.2011 i młodsi) Szkolnego Związku Piłki Nożnej byli mało gościnni dla drużyn przyjezdnych.
Wyższość musiały uznać szkoły z Gołdapi i Szczytna. Mimo to mecze były ciekawe i emocjonujące do ostatniego gwizdka.
Brawo dla wszystkich zainteresowanych ekip.
Niebawem Finał
'Groovy Minds' - piosenka napisana przez uczestników projektu 'Moody Minds (Sensitive Teens)'
07.04.2024Z ogromną przyjemnością prezentujemy piosenkę, do której słowa napisali Uczniowie i Nauczyciele ze szkół biorących udział w międzynarodowym projekcie eTwinning 'Moody Minds (Sensitive Teens)'.
Tekst: Polska, Portugalia, Turcja, Grecja, Rumunia, Włochy, Belgia oraz Słowenia.
Muzyka i wykonanie: Rufin Fiedoruk
Laboratoria Przyszłości- przykłady dobrych praktyk szkolnych
06.04.2024- to tytuł konferencji, która odbyła się 03.04.2024r.
w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.
Celem konferencji było zaprezentowanie dobrych praktyk szkolnych wykorzystania wyposażenia technicznego oraz pomocy dydaktycznych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W programie konferencji było między innymi:
-
Wykorzystanie LEGO SPIKE w nauczaniu matematyki ( SP Pisanica),
-
Innowacyjny sposób na czytanie lektur szkolnych i kreatywne wykorzystanie wiedzy z lektury w praktyce (SP w Pisanicy),
-
Ekopracownia - zielone serce szkoły (SP w Pisanicy),
-
Pokaz wykorzystania mikroskopu optycznego oraz stacji pogodowej (SP Prostki),
-
Wykorzystanie robotów i okularów VR na zajęciach edukacyjnych jako środek dydaktyczny oraz wykorzystanie drukarek 3D jako wzbogacenie bazy dydaktycznej (SP Wiśniowo Ełckie),
-
Wykorzystanie pomocy podczas zajęć z uczniami o SPE (SP Bemowo Piskie),
-
Wykorzystanie gemibotów na lekcjach języka polskiego i matematyki (SP Woszczele),
-
Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D w pracy z uczniami ze SPE (SP Ruciane Nida),
-
Wykorzystanie wyposażenia technicznego w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii ( ZSS w Ełku).
Naszą szkołę prezentowały pani Katarzyna Cholewińska - wicedyrektor szkoły, pani Małgorzata Grońska – nauczyciel fizyki. Prezentację przygotowała pani Aldona Wojewódzka, pani Małgorzata Grońska oraz pani Katarzyna Cholewińska.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, edukacyjna, projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratoriów Przyszłości jest i będzie wykorzystany na lekcjach obowiązkowych i na zajęciach dodatkowych. W naszej szkole między innymi były prowadzone zajęcia dodatkowe: ”Błękitne czwartki czyli eksperymentujemy”, gdzie wykorzystujemy pomoce dydaktyczne i sprzęt zakupiony w ramach tego programu.
W bieżącym roku szkolnym prowadzone są zajęcia dodatkowe pod tytułem: ”Zawirowania przyrodnicze”- grupa I i grupa II oraz „Jestem Eko” – na których uczniowie korzystają z mikroskopów, zestawów – Modułowe Pracownie Przyrodnicze ( WODA, POWIETRZE, ENERGIA) w celu badania otaczającego nas świata przyrody. Uczą się wykonując doświadczenia, eksperymenty, dokonując obserwacji bezpośredniej najbliższego otoczenia, obserwacji kierowanej, wyjść terenowych. Ciekawą ofertą dla naszych uczniów są zajęcia z anatomii – szkielet ludzki stał się już szkieletem bez tajemnic, pozyskany w ramach programu. Starsi uczniowie( klasy 7 i 8) przygotowane eksperymenty czy pokazy przedstawiają też młodszym uczniom z naszej szkoły. Takie pokazy jeszcze bardziej uczą wzajemnej współpracy, odpowiedzialności i dokładnego planowania prezentowanego doświadczenia, pokazu. Pierwsza pomoc przedmedyczna to ważne zadanie szkoły. Nasi uczniowie poznają tajniki w tej dziedzinie ucząc się właściwych zachowań na fantomie również zakupionego z wyżej wymienionego programu. Kolejnymi atrakcyjnymi zajęciami w naszej szkole są zajęcia dla młodych konstruktorów, w trakcie zajęć uczniowie planują, projektują własne pomysły a następnie wykonują swoje projekty w praktyce. Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3 D to kolejne urozmaicenie zajęć edukacyjnych w szkole. Uczniowie projektują a następnie drukują przedmioty, które wykorzystują w życiu codziennym np. breloczki do kluczy, zakładki do książek, organizatory biurowe, szkatułki i wiele innych ciekawych ozdób okolicznościowych ( bombki, zajączki). Dzięki temu rozwijają swoje umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami i robotyką. Zajęcia szkolne stały się bardziej innowacyjne, urozmaicone, atrakcyjne oraz wpłynęły na dużą aktywność podczas nich. Dzięki prowadzonym zajęciom z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych z programu: ”Laboratoria Przyszłości” uczniowie rozwijali i rozwijają zdolności: intelektualne, uczyli się planowania, przewidywania, wyciągania konstruktywnych wniosków oraz logicznego myślenia i rozwijanie kreatywności. Technologia 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach a nam nauczycielom nowe możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Małgorzata Grońska, Katarzyna Cholewińska
7-
Archiwum Aktualności