Ruchomy alfabet to pomoc typowo montessoriańska, która wspiera dziecko w nauce czytania oraz pisania. W metodzie Montessori to właśnie nauka pisania jest przed nauką czytania. Bardzo często dzieci potrafiące w ten sposób komponować wyrazy, przy pomocy ruchomego alfabetu w pewnym momencie odkrywają, iż potrafią je samodzielnie przeczytać. Litery wzorowane są na piśmie szkolnym, dzięki temu dziecko nie będzie miało trudności z przestawieniem się z liter drukowanych na pisane. Litery podzielone zostały na dwa kolory niebieski czyli spółgłoski oraz czarowne samogłoski. Również dzieci w naszej zerówce pracują na tej wspaniałej pomocy, tworzą wyrazy z poszczególnych liter przyporządkowanych odpowiednim dźwiękom. Dodatkowo rozwijają umiejętności językowe, małą motorykę, uczą się samodzielności. Jest to także doskonała forma zabawy.
Kolejne zajęcia dla młodych przyrodników
05.04.2025W dniu 05.04.2025 r. odbyły się kolejne zajęcia dla młodych przyrodników. Członkowie koła przyrodniczego podczas zajęć przygotowali preparaty,które obserwowali pod mikroskopem. Badacze oglądali mikroorganizmy takie jak: mech, pleśń, woda z rzeki Ełk.
W kolejnej części zajęć uczestnicy pogłębiali wiedzę przyrodniczą, rozwiązując krzyżówki, zadania oraz odpowiadając na pytania.
Wiedza młodych naukowców z geografii, fizyki, biologii była na bardzo wysokim poziomie.Rozbudzanie motywacji do planowanego samokształcenia poprzez zaplanowanie badań, ich przeprowadzenie oraz wnioskowanie to prawdziwe święto nauki.
Wspólnie spędzony czas to świetna zabawa i możliwość utrwalenia swojej wiedzy poprzez doświadczenia, ćwiczenia praktyczne, pracę w zespole.
Opiekunowie koła
Beata Florczyk
Małgorzata Grońska
SZKOLNE KOŁO ARTYSTYCZNE „SZTUKA NIE ZNA GRANIC” Z WIZYTĄ W GALERII „ŚLAD” „Akordy Światła-fotografie Mieczysława Karłowicza”
05.04.2025W ramach działającego w szkole koła artystycznego „Sztuka nie zna granic” uczennice klasy 8d biorą udział w kulturalnych wydarzeniach naszego miasta.
Dnia 04.04.2025r w Galerii „Ślad” Ełckiego Centrum Kultury oglądałyśmy fotografie Mieczysława Karłowicza – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, a także pasjonata gór i fotografii. Mieczysław Karłowicz był zapalonym taternikiem, który swoje pasje związane z Tatrami łączył z narciarstwem i fotografowaniem górskiego krajobrazu. Zginął tragicznie w 1909 roku w lawinie mając zaledwie 33 lata. Jednak jego fotografie i muzyka przetrwały, pozostawiając trwały ślad w polskiej kulturze. Wystawa prezentuje 35 zdjęć, które przedstawiają górskie krajobrazy, momenty z wypraw tatrzańskich, a także portrety ludzi, z którymi autor dzielił swoje pasje. Dla oglądających to wyjątkowa okazja, by poznać tego niezwykłego artystę i zobaczyć Tatry jego oczami.
Organizator wyjścia: Katarzyna Klimach
16
STYPENDIUM ZA AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNĄ I WYNIKI W NAUCE
04.04.20252 kwietnia 2025 r. w Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów za aktywność społeczną i wyniki w nauce.Nasze stypendystki to:Lena Urbańczyk - klasa 6a SPS 6Marta Łochowska - 7d SPS 6Wiktoria Jankowska - 3L VI LOPaulina Brzezińska 3S VI LOSerdecznie gratulujemy
Nasze licealistki wicemistrzyniami województwa!!!
04.04.20252 kwietnia w Olsztynie w hali AZSu Olsztyn zostały rozegrane mistrzostwa województwa szkół ponadpodstawowych w piłce siatkowej dziewcząt w ramach SZS. Nasze dziewczęta zdobyły wicemistrzostwo, ulegając w finale po pasjonującym pojedynku drużynie z Elbląga 1:2. We wcześniejszych pojedynkach grupowych dziewczęta wygrały z Olsztynem 2:0 oraz Elblągiem 2:1, w półfinale 2:0 ze Szczytnem. Gratulacje dziewczyny:
Kornelia Juszkiewicz, Wiktoria Surażyńska, Patrycja Żytyniec, Anastazja Pogorzelska, Paulina Brzezińska, Natalia Ułanowicz, Wiktoria Własiuk, Maria Kisiel, Zuzia Bachowska, Kamila Giedo
Trener
Jarosław Andrzejewski
5
Mistrzowie Województwa są z ZIELONEGO💚🥇
04.04.2025Pierwszy finał i pierwsze zwycięstwo reprezentacji klasy VIa i rodzynka z Va w rozgrywkach Halowej Piłki Nożnej Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego
Turniej Mistrzowski został rozegrany w Mrągowie
Wyniki :
Grupa B
vs Elbląg 3-0
vs Olsztynek 2-1
Półfinał
vs Braniewo 3-0
Finał
vs Elbląg 1-0
Brawo wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój piłkarski chłopców dziś stworzyli Drużynę przed duże "D"
Zielony - niezwyciężony!!!
Kiermasz Charytatywny
02.04.2025Chora kotka potrzebuje pomocy. Zapraszamy wszystkich Miłośników i Przyjaciół Zwierząt do wzięcia udziału w Kiermaszu Charytatywnym i 'Szkolnej Wyprzedaży Garażowej'. ekipa eTwinnning :)
WIEM, ROZUMIEM, POMAGAM
02.04.2025Światowy Dzień Świadomości Autyzmuw klasach 0- 3
Świat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Do końca życia będą układać
poszczególne elementy. Z czasem pojawi się jakiś większy fragment, czasem coś wskoczy nie tam gdzie powinno i zrujnuje dotychczasową pracę… Osoby z autyzmem zawsze podejmą kolejną próbę – oni też chcą zobaczyć całość.Nasi najmłodsi uczniowie zjednoczyli się 2 kwietni z osobami chorymi na Autyzm. Tego dnia dominował kolor niebieski i w szkole fruwały niebieskie motyle.
1
Przedszkolaki bawiły się świetnie
02.04.2025W środę 26 marca naszą szkołę odwiedziła zerówka z Niepublicznego Przedszkola "Słoneczko".
Grupa "Tygryski" uczestniczyła w zawodach sportowych, zwiedzała naszą szkołę, a także brała udział w zajęciach z kodowania.
Przedszkolaki bawiły się świetnie.
Z uśmiechem nas pożegnały, ponieważ od września wracają do nas jako pierwszoklasiści.
K. Pietruszewska, I. Grygo
MOJA KARTKA ŚWIĄTECZNA-WIELKANOC 2025 SZKOLNY KONKURS KREATYWNOŚCI PLASTYCZNEJ
02.04.2025Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie kartki świątecznej związanej z symboliką wielkanocną oraz dawnymi obrzędami i tradycjami towarzyszącymi Świętom Wielkiej Nocy w Polsce.
CELE KONKURSU:
• propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi
• pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą
• popularyzacja działań plastycznych i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznychZASADY UCZESTNICTWA:
• konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VII SP
• technika wykonania pracy: dowolna
• format pracy: nie większy od A4 (po złożeniu).
• do pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą dane: imię i nazwisko autora, klasa.
• każdy uczestnik wykonuje jedną pracę.
• prace uczestników oceniane będą przez komisję, która będzie uwzględniać:
- nawiązanie do tradycji Świąt Wielkanocnych
- pomysłowość i oryginalność
- estetykę wykonania-wrażenie artystyczne
• wykonane prace należy złożyć do 14 kwietnia 2025r.
• komisja wybierze najciekawsze prace, które zostaną nagrodzone.ORGANIZATOR: Katarzyna Klimach - nauczyciel plastyki.
Mam nadzieję, że projektowanie kart wielkanocnych przez uczniów sprawi wiele radości, pobudzi wyobraźnię, zachęci do plastycznych działań oraz przyczyni się do rozwoju artystycznych uzdolnień.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ŻYCZĘ TWÓRCZYCH POMYSŁÓW
Montessoriańskie urodziny w zerówce
01.04.2025Urodziny to bardzo szczególny dzień dla każdego z nas a przede wszystkim dla dzieci, dlatego w naszej zerówce staramy się, aby był on wyjątkowy dla wszystkich wychowanków.
Jak celebrujemy urodziny?
Na początku wspólnie zasiadamy w kręgu. Na środku kładziemy żółte słoneczko. Pozwala ono na zrozumienie czasu oraz zrozumienie czym jest rok. Dookoła słoneczka układamy nazwy miesięcy a obok szorstką cyfrę stosowną do wieku solenizanta. Dziecko trzymając w ręku globus wędruje dookoła słońca tyle razy, ile skończyło lat. Ta czynność świetnie prezentuje ruch Ziemi wokół Słońca. Czynności tej towarzyszy piosenka, którą wspólnie śpiewają pozostałe dzieci.
„Musi minąć jeden cały długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg.
Jeden rok, długi rok,
jeden cały, długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg”.
Solenizant w dniu urodzin przynosi zdjęcia, ubranka itp. Dzięki nim odwołujemy się do ważnych wydarzeń z życia dziecka, np. narodziny, chrzest, pierwszy rok życia itp. Pozwala to również na przedstawienie dzieciom jaką drogę w rozwoju już przeszły.
Następnie przychodzi czas na tradycyjne zaśpiewanie „Sto lat”, zdmuchnięcie świeczek, składanie życzeń i mały poczęstunek.
Celebrowanie urodzin w duchu Montessori jest ważnym wydarzeniem, zarówno dla solenizanta jak i dla wszystkich dzieci. Jest to także idealna okazja do nauki i utrwalenia wiadomości dotyczącej upływu czasu jak i zwrócenia uwagi na kulturalne zachowanie podczas ważnych uroczystości.
25
Licz się ze słowami
01.04.2025Nikt nie rzucał nam kłód pod nogi, gdy pracowaliśmy jak mróweczki... i odnieśliśmy sukces! Wprawdzie w VI MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE FRAZEOLOGICZNYM pod hasłem ,,Licz się ze słowami" nie zajęliśmy pierwszego miejsca,wszakże jesteśmy tylko szóstakami,ale trzecie miejsce na podium niezmiernie nas ucieszyło! ŁATWO NIE BYŁO! Za pomocą frazeologizmów reklamowaliśmy zabytki ełckie,odpowiadaliśmy na pytania mitologizmami,biblizmami, rozwikłaliśmy niejeden rebus,ułożyliśmy puzzle frazeologiczne i rywalizowaliśmy na Kahoocie z pozostałymi 6 drużynami w trzech rundach! Rozwijamy SKRZYDŁA, wiemy, że warto!
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Historycznym w Ełku
01.04.2025Dzieci z klasy 2 b miały wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach w Muzeum Historycznym, gdzie mogły zgłębić tradycje wielkanocne związane z dawną mazurską wsią. Dzięki temu dowiedziały się o wielu ciekawych zwyczajach, które towarzyszyły obrzędom Wielkiego Postu oraz obchodom Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia.
Podczas zajęć dzieci poznały znaczenie takich elementów jak kołatka, kołacze i gaik-maik, które mają swoje korzenie w lokalnych tradycjach. Uczestnicy mieli także okazję zobaczyć piękne, ręcznie robione palmy wielkanocne oraz jajka zdobione różnorodnymi technikami, co z pewnością zainspirowało ich do twórczych działań.
Nie mogło zabraknąć również śmigusowo-dyngusowego kurka, symbolizującego wiosenne obrzędy związane z wodą i radością. Dzieci dowiedziały się, jak ważne były te elementy w dawnej kulturze, a także jak wyglądało „wykupowanie” kurka.
Zajęcia zakończyły się warsztatem, w którym dzieci mogły samodzielnie wykonać ozdobę świąteczną. Dzięki temu nie tylko zdobyły wiedzę teoretyczną, ale również rozwijały swoje umiejętności manualne i kreatywność, co uczyniło to doświadczenie jeszcze bardziej wartościowym.
Helena Borowa
7
Wiosenny obrazek
01.04.2025Z przyjemnością informujemy, że 26 marca 2025 roku został rozstrzygnięty międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „Wiosenny obrazek”. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Opiekunom oraz Nauczycielom edukacji przedszkolnej za motywację i wsparcie jakie okazali dzieciom przy tworzeniu prac. Prace, które do nas dotarły wprawiły nas w świat wiosennej przyrody a ich liczba przerosła nasze najśmielsze oczekiwania!
Wszystkie prace były znakomite i każda z osobna zasługuje na pochwałę. Po burzliwych naradach, jury z ogromną radością prezentuje laureatów:
I miejsce: Natalia Kumkowska
Miejskie Przedszkole „Słoneczna Ósemka” w Ełku
I miejsce: Alina Rogala
Miejskie Przedszkole „Światełko” w Ełku
II miejsce: Gabriel Szumowski
Miejskie Przedszkole „Światełko” w Ełku
II miejsce: Marcel Serdyński
Miejskie Przedszkole „Światełko” w Ełku
III miejsce: Róża Szejda
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
III miejsce: Julian Wlizło
Miejskie Przedszkole ”Perełka" im. Jana Brzechwy w Ełku
Wyróżnienie: Weronika Jasińska
Miejskie Przedszkole nr 1 „Ekoludki” w Ełku
Wyróżnienie: Wiktoria Aleksiejczyk
Szkoła Podstawowa Sportowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Ełku
Wyróżnienie: Kornel Sikorski
Miejskie Przedszkole „Światełko” w Ełku
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i małe niespodziankiJ Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu pt. „Wiosenny obrazek”!
3
Archiwum Aktualności