Jak przebiega krystalizacja soli? Ten prosty eksperyment naukowy uczniowie zerówki przeprowadzili w naszej sali. Hodowanie kryształów soli to świetny pomysł na edukacyjną zabawę. Zachęcamy wszystkie dzieci do wykonania tego eksperymentu w swoich domach razem z rodzicami lub starszym rodzeństwem.
Co potrzebujemy?
Oczywiście sól kuchenną w dość dużej ilości, mniejszy słoik. Dodatkowo możecie użyć kolorowego barwnika spożywczego, dzięki czemu sól zmieni swój naturalny kolor, patyczek po lodach lub jakiś inny oraz kawałek sznurka lub bawełny. Ostatnim potrzebnym składnikiem będzie ciepła woda.
Jak to zrobić?
Do słoika wlewamy ciepłą wodę. W tym momencie można dodać barwnik spożywczy np. czerwony. Skrystalizowana sól zmieni swój naturalny kolor z białego na czerwony. Następnie wsypujemy sól łyżką i mieszamy aż się rozpuści. Dodajemy sól do wody i mieszamy do momentu, w którym sól przestanie się już rozpuszczać. Do patyczka przywiązujemy kawałek sznurka lub wełny tak by miał długość jak wysokość słoika. Wkładamy sznurek do słoika z rozpuszczoną solą i odstawiamy na minimum 7 dni w ciepłe miejsce. Krystalizacja soli trwa trochę długo, ale warto poczekać na efekt końcowy.
Jak można zobaczyć na zdjęciach krystalizacja soli w zerówce przebiegła pomyślnie. Efekt jest imponujący. Kryształki soli, które osadziły się na sznurku są kwadratowe i kolorowe. Słoik ma obrzeże oraz ścianki pokryte solą niczym w kopalni soli w Wieliczce. Oczekiwania i emocje, które wywołuje ten eksperyment są bezcenne, życzymy wspaniałego eksperymentowania w domu!